T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İZMİR / KARŞIYAKA - Karşıyaka Rehberlik ve Araştırma Merkezi

Haberler

Ara

Kurumumuz Psikolojik Danışmanı Eray Ahmet TAŞKIN ve Murat DEMİRBAŞ tarafından 12/12/2018 tarihinde Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anaokulunda  Anne Baba Tutumlarının çocuğun gelişimine etkisi konusunda velilere seminer verildi.

Ara

            3 Aralık 2018 tarihinde Dünya Engelliler Günü kapsamında gerçekleştirmiş olduğumuz “Sanat Engel Tanımaz” adlı sergi ve resim yarışmamıza  katılımlarıyla destek veren özel öğrencilerimiz ve onlara bu etkinliğe hazırlanmasında yardımcı olan özel öğretmenlerine katılım belgeleri Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Mürvet BAKIR tarafından verildi. Karşıyaka Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak; eğitimden sosyal uyuma, spordan sanatsal etkinliklere kadar her zaman başta özel çocuklarımız olmak üzere tüm öğrencilerimizin yanındayız.

Ara

Özel Eğitim Yönetmeliğinin değişmesiyle birlikte özel eğitm uygulamalarında değişiklikler gerçekleşmiştir.Yönetmelikte değişen uygulamalar hakkında Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yıldırım İNCİ,PDR Bölüm Başkanı Mustafa ÜNVER,Rehber Öğretmen Uğraş TÜRKSOY,Özel Eğitim Öğretmeni Ersin KİRİŞÇİ tarafından bilgilendirme yapılmış Özel Eğitim gerektiren öğrencilerin eğitim uygulamaları hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Ara

 “SANAT ENGEL TANIMAZ” RESİM YARIŞMASI

Karşıyaka Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 3.kez düzenlediği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, özel çocuklarımızın yaptığı resimlerin sergilendiği ‘SANAT  ENGEL TANIMAZ’ etkinliğimiz, Çarşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

            Karşıyaka Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mürvet BAKIR “Farklılıklarımız olsa da bir bütünün parçaları olduğumuzu kabul etmek , toplum bilincini arttırmak ve bu özel insanların ihtiyacı olan sosyalleşme sürecinde olumlu rol oynamak amacımızdır.Sevgiyle ,anlayışla kucaklandıklarında onların aşamayacağı engel yoktur” diyerek, etkinliğe katılan tüm öğrencilere,özverili çalışmalarından dolayı öğretmenlere , maddi ve manevi desteklerinden dolayı Medical Park’a teşekkürlerini iletti.

Eserler üç kategoride değerlendirilerek lkokul, ortaokul, lise özel eğitim öğrencilerimize madalyaları ve ödülleri takdim edildi.

Ödül töreninin ardından resim sergisi açılışına geçildi. Etkinliğimize  Karşıyaka Kaymakamımız Ali Rıza ÇALIŞIR, İlçe Emniyet Müdürü Kaan COŞKUN, Garnizon Komutanı Jandarma Astsubay Kd. Bşçvş. Ahmet KARAMAN , İlçe Müftüsü İsa GÜRLER, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yıldıray ÇIĞIRGİL, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Recep GENCAY ve Şaban KARAKOÇ  ve çok sayıda Okul ve Kurum  Müdürlerinin katıldığı resim sergimiz ziyaretçilerin yoğun ilgi ve takdirini kazandı.

Ara

İlçemiz 1.2.3.  sınıf öğretmenlerine Özel Yetenekli Öğrenciler ve Tanılama Süreçlerine Yönelik bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Kas

Karşıyaka Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak ilimizde bulunan diğer Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine ziyaretlerimize başladık.Kurumlar arası işbirliği ve eşgüdümü sağlama amacıyla Kurum Müdürmüz Mürvet BAKIR,PDR Bölüm Başkanı Mustafa ÜNVER,Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yıldırım İNCİ Bornova Rehberlik ve Araştırma Merkezini ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Kas

Toplantımıza ev sahipliğinden dolayı Uğur Okulları´na, ve ´Okul Temelli Pozitif Yaklaşımlar´ konulu sunumu ile bizleri aydınlatan Sayın Doç.Dr.Zeynep CİHANGİR ÇANKAYA´ya teşekkür ederiz.

Kas

1-7 Kasım Özel Öğrenme Güçlüğü Farkındalık Haftası dolayısıyla Karşıyaka Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Eray Ahmet TAŞKIN tarafından Özel Öğrenme Güçlüğü olan öğrenci velilerimize yönelik Zübeyde Hanım İlkokulunda seminer düzenlenmiştir.Bu kapsamda velilerimize ÖÖG ve belirtileri,yasal düzenlemeler,velileirn hakları,çözüm yolları,öğrenmede nasıl desteklenmeleri gerektiği gibi konularda farkındalık oluşturulmuştur.

Kas

      3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile düzenlediğimiz "Sanat Engel Tanımaz"yarışmamız için başvurular 23 Kasım2018´e kadar devam etmektedir.

 

Bu yıl 3.kez düzenlediğimiz yarışmamızda;

Birincilere Televizyon

İkincilere Tablet

Üçüncülere Kareoke Mikrofon ve her katılımcıya madalya ödülü verilecektir.

Tüm Özel Eğitim Sınıfı öğrencileri ile Eğitim Uygulama ve İş Uygulama  Merkezi öğrencilerimizin katılımını bekliyoruz.

3-4 Aralık 2018 Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi´nde ödül töreni ve sergimiz yapılacaktır.

 

 Yarışma Şartnamesine ulaşmak için tıklayınız....

Ekm

Kurumumuz Müdürü Mürvet BAKIR ve Bölüm Başkanları Mustafa ÜNVER,Yıldırım İNCİ tarafından Karşıyaka Çocuk Evleri Sitesi  Müdürlüğü´ne ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Kurum Müdürü Tugay AKDOĞAN ile kurumlar arası yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur...

Ekm

     18.10.2018 tarihinde Engin ÖZMERİÇ İlkokulunda 3.sınıf öğrenci velilerine yönelik "Mahremiyet Eğitimi"Seminer çalışması yapılmıştır. Misafirperverliği için okul yöneticilerine ,katılımları için değerli velilere teşeşkkür ededriz...

Ekm

Karşıyaka Rehberlik ve Araştırma Merkezi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yıldırım İNCİ ve Özel Eğitim Öğretmeni Mutlu ORAN tarafından Özel Eğitim sınıf ve okullarında eğitim gören öğrencilerimizi emanet ettiğimiz özel yavrularımızı taşıyan servis şoförlerine ve rehber personele "Özel Eğitim Farkındalık Semineri" verildi.

Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ederiz...

Eyl

          26/09/2018 tarihinde Suzan Divrik MTAL´inde İlçemiz Okul Öncesi,İlkokul ve Ortaokul kademelerinde görevli rehber öğretmenlerimize "Özel Eğitim Uygulamalar" hakkında toplantı yapılmıştır.

          Toplantının ilk bölümünde Çocuk Psikiyatrisi Dr.Mehmet ÇOLAK tarafından "Alışkanlıkları Tersine Çevirme" konulu sunum yapılmış,ikinci bölümde Özel Eğitim Bölüm Başkanımız Yıldırım İNCİ "Özel Eğitim Uygulamaları" hakkında bilgi verilmiştir.

          Sayın Mehmet ÇOLAK´a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Eyl

İlçemizdeki Rehber Öğretmeni olmayan ilkokullarımızda 1.sınıf öğrenci velilerimize yönelik okula uyum çalışmalarımız kapsamında, 18/09/2018 tarihinde Kazım Dirik İlkokuluna, 19/09/2018 tarihinde de Hayri Özmeriç ve Engin Özmeriç İlkokullarında Oryantasyon sunumları gerçekleştirilmiştir.

Eyl

2018 Eylül dönemi orta öğetim kurumları Mesleki Çalışma Programı kapsamında "Özel Eğitim Kurumlarında Çalışmalar" konusunda 11.09.2018 tarihinde Karşıyaka Lisesinde Seminer Çalışması yapılmıştır.

Seminere katkı sağlayan öğretmenlerimiz Uğraş TÜRKSOY ve Özlem DEDE´ye teşekkür ederiz...